Gimnastyka indywidualna oddechowa

 

Kinezyterapia, jako gimnastyka lecznicza jest jednym z ważniejszych elementów rehabilitacji chorych z uszkodzeniami narządu ruchu. Celem gimnastyki rehabilitacyjnej jest poprawa zakresu ruchu w stawach, wzmocnienie siły mięśni oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej organizmu. Gimnastykę leczniczą zaleca się szczególnie:

 

  •  w mózgowym porażeniu dziecięcym
  • zaniku mięśni
  • leczeniu złamań
  • bólach kręgosłupa
  • u chorych w podeszłym wieku
  • w chorobach reumatoidalnych

 

Znany jest zbawienny wpływ gimnastyki ogólnousprawniającej u osób zagrożonych zawałem serca czy udarem mózgowym. Wyniki badań Instytutu Zdrowia wskazują, że korzystne dla układu krążenia są nawet półgodzinne, ale codzienne ćwiczenia fizyczne. Przy nadciśnieniu powodują obniżenie zarówno ciśnienia skurczowego jak i rozkurczowego. Ruch usprawniający zmniejsza też ryzyko powtórnego zawału serca. Zapobiega także zrzeszotnieniu kości, czyli osteoporozie. Przy cukrzycy typu drugiego, zwiększa tolerancję glukozy. Gimnastyka korekcyjna wykorzystująca dynamiczne ćwiczenia czynne jest natomiast nieoceniona w korygowaniu bocznych skrzywieniach kręgosłupa, płaskostopia i w walce z otyłością.

 

 Przeciwwskazania ze względu na charakter choroby:

 

choroby ostre w początkowym okresie (np. zapalenie płuc, ostre zapalenie stawów, kości lub mięśni, zawał serca, udar mózgu)

 

choroby nowotworowe w okresie uogólnienia

 

skazy krwotoczne

 

choroby metaboliczne w okresie niewyrównania - jest to przeciwwskazanie okresowe

 

 Przeciwwskazania ze względu na stan czynnościowy (mają one charakter przeciwwskazań względnych lub okresowych, zależne są od aktualnej wydolności pacjenta):

 

 niewydolność krążenia

 

niektóre zaburzenia rytmu serca

 

nadciśnienie tętnicze w okresie zaawansowanym

 

niewydolność oddechowa

 

zaburzenia równowagi wodno- elektrolitowej: hipokaliemia, hiponatremia, stany odwodnienia

 

rozległe stany zapalne skóry

 

ciężki ogólny stan chorego

 

względnym przeciwskazaniem do ćwiczeń jest brak zrostu lub słaby zrost w miejscu złamania. W takich przypadkach wskazane są ćwiczenia kończyn zdrowych

 

 

Ćwiczenia ogólnousprawniające są to ćwiczenia oddziałujące na cały organizm człowieka. Celem ćwiczeń jest utrzymanie i wzmocnienie siły mięśni, zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach i pełnej długości mięśni, poprawienie krążenia, utrzymanie dobrej czynności układu oddechowego i nerwowego z akcentem na profilaktykę i korekcję wad postawy, sprzyja rozwojowi sprawności ogólnej siły mięśniowej, gibkości, elastyczności. Zadania ruchowe mają na celu, poza doskonaleniem sprawności fizycznej, przełamywanie lęku i oporu przed wykonaniem trudniejszych elementów ćwiczeń. Ćwiczenia mogą odbywać się na sali gimnastycznej wyposażonej w sprzęt do ćwiczeń np.: 

 atlas

bieżnia

rower treningowy

ergometr rowerowy

steper

twister

piłki do ćwiczeń rehabilitacyjnych

drabinki rehabilitacyjne ( do ćwiczeń ogólnousprawniających oraz gimnastyki korekcyjnej)

 

 Czas trwania zabiegu od 15 do 30 minut. Pacjent na zabieg przychodzi w wygodnym stroju sportowym (dres, koszulka, wygodne obuwie do ćwiczeń).

 

 Gimnastyka ogólnokondycyja składa się z trzech części: wstępnej, głównej i końcowej. W pierwszej części stosowane są ćwiczenia które w sposób racjonalny przygotują narządy i grupy mięśniowe do natężonego wysiłku, część główna służy do realizacji podstawowego celu, część końcowa przez dawkowanie ćwiczeń oddechowych i relaksacyjnych ma doprowadzić stan wszystkich organizmów do stanu sprzed rozpoczęcia ćwiczeń.

 

Gimnastyka lecznicza - są to specjalistyczne ćwiczenia mające na celu kształtowanie cech motorycznych i wydolności fizycznej, leczenie urazów narządu ruchu, korekcja skrzywień kręgosłupa czy kształtowanie koordynacji ruchowej indywidualnie bądź grupowo

 

 Gimnastyka oddechowa - ma za zadanie zwiększyć pojemność płuc oraz amplitudy ruchów klatki piersiowej, ułatwienie i pogłębienie fal wdechu i wydechu poprzez profesjonalne ćwiczenia.

 

 Ćwiczenia manualne - spełniają funkcję zwiększenia ogólnej sprawności organizmu. Są to ćwiczenia na sali gimnastycznej na specjalnych przyrządach w celu poprawy funkcjonowania organizmu